Przeciwpożarowe instalacje gaśnicze
Przeciwpożarowe instalacje gaśnicze
Obiekty budowlane, których przeznaczenie wpływa na duże zagrożenie pożarem i jego rozprzestrzenianiem się są zabezpieczane przeciwpożarowo przy udziale dedykowanych systemów pożarniczych, których zadaniem jest szybka reakacja na wystąpienie zagrożenia pożarowego i zagaszenie ognia zanim ulegnie rozproszeniu. Stosowane są w tym celu instalacje gaśnicze zasilane różnymi środkami gaśniczymi od wody, przez gazy niepalne, a nawet wykorzystujące powietrze do zlikwidowania zagrożenia pożarowego.
- Instalacje gaśnicze – grupa zabezpieczeń obiektów budowlanych przed możliwością pożaru. Najczęściej spotyka się instalacje oparte o tryskacze, które uwalniają znajdującą się w instalacji pożarowej wodę czy inny środek gaśniczy w przypadku gdy zabezpieczenie (szklana ampułka) zostaje rozerwane przez ciepło towarzyszące pożarom.
- Instalacje zraszaczy – tryskaczy to instalacje wykonywane w obiektach budowlanych, które zasilane mogą być zarówno wodną, innym skutecznym środkiem gaśniczym lub sprężonym powietrzem. W zależności od warunków technicznych i termicznych panujących w obiekcie dobierany jest odpowiedni układ tryskaczy, ich zasięg i środek gaszący. Instlacje mokre tryskaczy zasilane są zwykle wodą doprowadzoną osobą instalacją. Ich rozłożenie pod sufitem pozwala na zachowanie odpowiedniego zasięgu tryskaczy w pomieszczeniach. Instalacje mokre montowane są w pomieszczeniach budynku odpornych na mróz. Innym typem są instalacje suche zasilane sprężonym powietrzem. Tryskacze tego typu stosowane są w obiektach narażonych na możliwość działania niskiej temperatury – między innymi na parkingach wielopoziomowych czy nieogrzewanych magazynach.
- Instalacje zalewowe – instalacje o podobnym działaniu jak ma to miejsce w przypadku instalacji przeciwpożarowych tryskaczowych. Instalacje zalewowe mają jednak inny zasięg i skuteczność, z uwagi na brak rozproszenia środka gaśniczego. Montaż tego typu instalacji odbywa się w budynakch, gdzie gromadzone materiały łatwopalne zagrażają wyjątkowo szybkim rozprzestrzenianiem się pożaru. Zastąpienie zraszaczy otwartymi dyszami pozwala na szybkie zalanie pomieszczenia środkiem gaśniczym.
- Instalacje gaśnicze wykorzystujące gaz – tego typu instalacje przeciwpożarowe stosowane są w obiektach w których zastosowanie wody jako środka gaśniczego jest niewskazane z uwagi na rodzaj gromadzonych materiałów w pomieszczeniach, szczególnego przeznaczenia danego pomieszczenia. Dla przykładu gazowe instalacje gaśnicze stosowane są w magazynach wysokiego składowania bibliotek, czy w pomieszczeniach serwerowni lub na liniach produkcyjnych układów elektronicznych, w lakierniach, rozdzielniach elektycznych. Stosowany gaz w tych układach gaśniczych zależy od warunków technicznych pomieszczeń, oraz możliwego zagrożenia ludzi – stosuje się najczęściej Argon lub Dwutlenek Węgla.
Więcej informacji o doborze instalacji udzielają nasi specjaliści.