Ochrona ppoż - podstawowe informacje
Ochrona ppoż - podstawowe informacje
Ochrona przeciwpożarowa
Pożar to z pewnością jedno z najistotniejszych niebezpieczeństw, na które mogą być narażeni ludzie przebywający w pomieszczeniach, budynkach. Z tego właśnie powodu niezwykle ważnym tematem jest ochrona przeciwpożarowa. Bardzo często do pożaru w budynkach mieszkalnych lub pozostałych obiektach dochodzi nie z powodu braku wyobraźni mieszkańców lub użytkowników, ale w wyniku lekceważenia prawa. Dlatego tak ważna jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej, która nakłada różne obowiązki na właścicieli nieruchomości, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo osób, przebywających w budynkach. Ochrona przeciwpożarowa polega przede wszystkim na realizacji przedsięwzięć, które mają na celu ochronę życia, zdrowia oraz mienia przed pożarem czy innymi klęskami żywiołowymi, a także zapewnia środki do zwalczania zagrożeń oraz prowadzenia działań ratowniczych.
Ochrona PPOŻ- organy
Centralnym organem w sprawie ochrony przeciwpożarowej jest Komendant Główny w Państwowej Straży Pożarnej, który podlega ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Komendant ten jest powoływany spośród oficerów Państwowej Straży Pożarnej przez Prezesa Rady Ministrów.
Wymagania i normy prawne dotyczące ochrony ppoż
Każda nieruchomość zgodnie z ustawą przede wszystkim powinna być wyposażona we właściwie urządzenia przeciwpożarowe, które następnie muszą być okresowo badane oraz konserwowane. Zarządca czy właściciel nieruchomości odpowiadają również za zorganizowanie dróg ewakuacyjnych oraz procedur z tym związanych. Co więcej, budynek musi być także przygotowany do przeprowadzania akcji ratunkowej, a osoby w nim pracujące muszą znać przepisy przeciwpożarowe. Muszą zostać ustalone również sposoby postępowania w przypadku wystąpienia pożaru. Należy także pamiętać, że na postawie art. 6 podpunkt 5 wyżej wymienionej ustawy wszystkie wymagania przeciwpożarowe muszą zostać wykonane zanim będzie można korzystać z nieruchomości czy nowego budynku, który został przebudowany czy wyremontowany. W związku z tym, bardzo ważna jest znajomość zasad przeciwpożarowych.
Zobacz: Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej