Systemy PPOŻ - POL-POŻ
PRZECIWPOŻAROWE SYSTEMY PPOŻ - informacje
System przeciwpożarowy jest zespołem elementów składających się na spójny, sprawny i dokładny mechanizm wykrywania i sygnalizowania zagrożenia pożarem w obiekcie budowlanym. Poza zadaniem ostrzegawczym osób znajdujących się z zagrożonym budynku elektroniczny system ppoż może zlokalizować pożar, zawiadomić odpowiednie służby i rozpocząć procedury zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych.
System przeciwpożarowy – do czego służy
Podstosowaym zadaniem jakie posiada system przeciwpożarowy jest szybkie wykrycie zagrożenia pożaru, oraz towarzyszących temu zjawidu nadmiernego ciepła i zadymienia. Niebezpieczeństwo jakie stanowi płomień w budynkach, gdzie bardzo często występują materiały łatwopalne, wytwarzające toksyczny dym jest szczególnie duże dla ludzi przebywających w obrębie obiektu. Wywołanie odpowiednio szybko alarmu dźwiękowego i świetlnego po wykryciu przez czujki w obiekcie zagrożenia pozwala na szybkie podjęcie ewakuacji ludzi ze strefy zagrożenia i zmnnimalizowanie ryzyka szkód.
Systemy przeciwpożarowe – jakie są elementy systemów
Każdy system przeciwpożarowy składa się ze współpracujących ze sobą elementów składowych rozmieszczonych w odpowiednich miejscach obiektu budowlanego. Podstaowywmi elementami systemu przeciwpożarowego są:
- Centale alarmowe i sterownicze
- Detektory dymu, czujki gazów
- Sygnalizatory
- Okna oddymiające
- Przyciski ręcznego uruchomienia alarmu i oddymiania
Działanie systemu ppoż w praktyce
Ważna jest precyzyjnie przeprowadzona instalacja poszczególnych elementów systemu ppoż. Dzięki przeprowadzeniu jej przez doświadczonych i odpowiedzialnych pracowników POL-POŻ minimalizujesz do minimum ryzyko awarii systemu czy jego nieprawidłowego działania. Działanie systemu ppoż opiera się na wykryciu zadymienia lub ciepła poprzez czujniki dymowe montowane w poszczególnych pomieszczeniach i strefach pożarowych. Po przesłaniu sygnału o wykryciu zagrożenia centrala systemu przeciwpożarowego podejmuje alarm wykorzystując dostępne, podłączone do systemu sygnalizatowy dźwiękowe i świetlne. Pozwalają one na sprawne ewakuowanie się ludzi ze stref zagrożenia zadymienia. Uruchomieniu alarmu towarzyszy otwarcie okien i klap dymowych rozmieszczonych w strefie zagrożenia pożarem, co ma umożliwić swobodny przepływ powietrza przez drogi ewakuacyjne – umożliwia swobodne oddychania ewakuowanym osobom, poprawia również widoczność i orientacje ludzi opuszczających budynek.
Projektowanie i doradztwo przy wyborze systemu przeciwpożarowego wymaga duże wiedzy technicznej, znajomości najnowszych rozwiązań proponowanych przez dostawców takich urządzeń. Proste i profesjonalne systemy przeciwpożarowe posiadają wspólne elementy odpowiedzialne za detekcję zagrożeń, ostrzeganie ludzi oraz służb ratunkowych, jak też uruchomienie systemów ochrony ppoż odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa ewakuowanych z budynku ludzi. Wdrażanie kompleksowego systemu przeciwpożarowego wymaga przejścia odpowiednich kursów organizowanych i wymaganych przez dostawców elementów systemu ppoż dla zapewnienia gwaracji sprawnego działania wszystkich elementów układu.